Zabezpieczenie w czasie wspinaczki – usługi alpinistyczne

Budownictwo & Dom

Autor:

Karabinki tworzą podwalinę oprzyrządowania asekuracyjnego wspinacza. Za ich pośrednictwem wspinamy się do punktów asekuracyjnych, mocujemy ekwipunek do uprzęży i spinamy różne jego elementy ze sobą. Karabinki wykonuje się ze stali, tytanu lub stopu aluminium. Są w stanie być zazwyczaj lub też zakręcane co zabezpiecza zamek przed niepożądanym otwarciem. Jest kolosalna ilość modeli różniących się formą, ciężarem, parametrami wytrzymałościowymi i sposobem zabezpieczania zamka. Najatrakcyjniejsze kształty to owale, trapezowate, gruszkowate, z wygiętymi zamkami upraszczające wpinanie do położeń przelotowych oraz inne. Najważniejszą wytrzymałość mają karabinki wzdłuż swej osi przedłużonej i tak wypada je wpinać.

Solidny karabinek może przenosić w tej osi obciążenie takie w jaki sposób siła zrywająca liny, najsłabszą częścią karabinka będzie zamek oraz z tego powodu właśnie zamek najczęściej będący w stanie wziąć na siebie dopracowana konstrukcję. Względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, by wybierać tylko takie karabinki, które mają atest – to weryfikują Alptrek.PL – Usługi Alpinistyczne Warszawa. Pętle zapewniają asekuracje z nadających się fragmentów. Chwilowo najpowszechniejszymi stosowanymi przyrządami asekuracyjnymi są płytki i pochodne od nich kubki asekuracyjne. Płytki zrobione są ze stopu aluminium są w stanie posiadać różne kształty, jednakowoż na ogół są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeżeli mamy linie pojedynczą, to wsuwamy ja tylko do pojedynczego jednego z otworów.

Wsuwa się niezwykle krótko odcinek liny, jaki już po drugiej odsłonie płytki wypada wpiąć do zakręcanego bez żadnego ale karabinka uprzęży asekuracyjnej. Płytka ma okazję być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą ograniczaniu się liny, jakie jest niezwykle praktycznym udoskonaleniem, i w cienka pętelkę, którą asekurujący przypina do tego samego karabinka, co chroni przed nazbyt dalekim przesunięciem się płytki na linie. Przyrządem dalej stosowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, jednak razem z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej znacznie maleje. Wytwarzane są też bardziej skomplikowane przyrządy służące do asekuracji, atutem takich urządzeń jest to, iż lina jest mechanicznie ograniczana.

Dodaj komentarz