Wykorzystanie blach – pochłanianie dźwięku i światła

Budownictwo & Dom

Autor:

Blachy cechują się różnym poziomem przepuszczania występujących rezultatów dźwiękowych. Świadczy to, że układ i typy otworów warunkują dyspozycji dźwiękochłonne naszego tworzywa konstrukcyjnego. Najwyższy stopień przepuszczalności zapewniają rozwiązania zawierające prześwit w okolicach 50% całości materiału.

Najbardziej atrakcyjne blachy zatem cechować się będą możliwością przedostawania się danego dźwięku poza ich zakres – wypróbuj kosz do rynny. Istnieje jednak wiele rozwiązań zapewniających o wiele większy stopień absorbowania odgłosów. Jednym z nich jest użycie różnych sposobów perforacyjnych. Mogą one bo wywoływać takie rozbicie fal dźwiękowych, aby nie przedostawały się one do dalszych pokoi, czy dalszej okolicy.

Mamy prawo także zastosować metody wypełnienia blachy materiałami pochłaniającymi dźwięki. Tego typu produktem jest, na przykład, wełna mineralna. Zastosowanie, z jednej, wełny uczyni, że będziemy mieli do czynienia z świetnie wyciszonym artykułem dekoracyjnym. Proces perforowania blach ma okazję występować na różnorodnych dostępnych materiałach. Świadczy to, że nie powinniśmy korzystać z rozwiązań obejmujących określone parametry grubości. Wszystko zależy albowiem od przeznaczenia danego wytworu.

Oczywistym jest, iż wszelkie blachy, jakie mają znaleźć się z zewnętrznych obudowach, czy detalach konstrukcji muszą znamionować się większą grubością wzmacniającą ich właściwości jakościowe. Części wewnętrznego wyposażenia, czy detale dekoracyjne nie powinny realizować takich samych parametrów. Możemy wtenczas dopełniać zabiegów perforacyjnych na o dużo cieńszych materiałach początkowych.

Podstawowe rodzaje grubości blach do użytku wewnętrznego, to przedział od 0,5 mm do 1,0 mm. Tego typu surowce stanowią najcieńsze propozycje blach, jakie wolno łatwo kształtować i wykorzystywać w zakresie zabezpieczeń, czy tworzenia rozstrzygnięć meblarskich. O wiele znacznie bardziej trwałymi konstrukcjami blach są materiały o grubości od 1,0 mm do 2,0 mm. Z uwagi na to, takie blachy możemy spokojnie wykorzystywać po zewnętrznych ścianach budynków, czy urządzeń przemysłowych.

Dodaj komentarz