Wskazówki – jak dbać o rzęsy.

Moda & Uroda

Autor:

Jak dbać o rzęsy to częsty problem kosmetyczny, zwłaszcza wśród kobiet. Należy jednak pamiętać, że włoski rosnące na powiekach są również strukturami anatomicznymi pełniącymi ważną funkcję. Główną funkcją jest ochrona oczu przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi, takimi jak kurz i piasek, które mogą utrudniać widzenie, powodować urazy lub infekcje.

Z kolei te delikatne struktury filtrują światło słoneczne, aby nie podrażniało ono oczu i zapobiegają suchości oczu poprzez blokowanie ruchu powietrza nad filmem łzowym. Utrata rzęs i jak utrzymać je długie i silne jest estetyczne obawy, które sięga wieków, ale wzrosła w ostatnich latach w społeczeństwach zachodnich. Zobacz https://www.kobiecybialystok.pl/przedluzane-rzesy-fakty-i-mity/

Podobnie jak wszystkie włosy na ciele, rzęsy również podlegają cyklowi wzrostu i wypadania. Konkretnie, rzęsy rosną, wypadają i odnawiają się naturalnie w cyklu, który zwykle trwa od czterech do dziewięciu miesięcy. Oznacza to, że normalnym zjawiskiem jest utrata od jednej do pięciu rzęs dziennie. Po wypadnięciu rosną one od 0,12 do 0,14 mm na dobę, co jest stosunkowo wolnym tempem w porównaniu z włosami (od 0,2 do 1,1 mm na dobę).

Ludzie mają od 75 do 80 włosów na dolnej powiece i od 90 do 160 na górnej. Istnieją jednak różne czynniki, które mogą przyspieszyć wypadanie rzęs i zmniejszyć te liczby.

Poza gęstością rzęs, innym częstym problemem jest to, jak wydłużyć rzęsy i podkreślić ich podkręcenie.

Jak wyhodować rzęsy i poprawić ich wygląd jest częstym problemem, szczególnie wśród kobiet.

Rzęsy mają zwykle mniej niż 12 mm długości, choć istnieją przyczyny, które mogą osłabić lub zmniejszyć wzrost rzęs. Włoski na powiekach również się starzeją, dlatego normalne jest, że z biegiem lat rzęsy siwieją i tracą pigmentację, grubość i długość.

Na poziomie estetycznym mocne, długie, gęste i podkręcone rzęsy otwierają i odmładzają oczy. Dlatego, zarówno ze względu na ich funkcję ochronną, jak i estetyczną, warto wiedzieć, jak pielęgnować rzęsy, aby były zdrowe i piękne.

1. Delikatnie oczyszcza i usuwa makijaż z rzęs. Niezbędne jest codzienne oczyszczanie powiek oczu, zwłaszcza jeśli stosowany jest makijaż.

W pierwszej kolejności zaleca się przemycie tego miejsca letnią wodą, delikatnie masując, aby ułatwić odpływ gruczołów łojowych. Następnie oczyść powieki, najlepiej używając produktów do oczu wrażliwych, takich jak pianki, mleczka czy żele.

Ważne jest, aby nie używać tych samych płatków do demakijażu, gazików lub chusteczek do obu oczu, ponieważ mikroorganizmy lub zanieczyszczenia mogą zostać przeniesione z jednej powieki na drugą. Cały proces powinien być wykonany bardzo delikatnie, od wewnątrz na zewnątrz i kładąc nacisk na wolną krawędź, gdzie rosną włoski. Gwałtowne pocieranie może spowodować wypadanie rzęs.

2. Stosuj specjalne produkty do makijażu okolic oczu. Stosowanie kosmetyków w okolicach oczu jest powszechne. Należą do nich eyelinery, cienie do powiek i tusze do rzęs. Nie możemy jednak zapominać, że jest to jeden z najbardziej wrażliwych obszarów naszego ciała.

Dlatego należy używać tylko kosmetyków przeznaczonych specjalnie do stosowania na oczy i otaczającą je skórę. Na przykład, szminka nie powinna być używana do makijażu oczu.

Najlepiej, ponieważ jest to tak delikatny obszar, stosować produkty hipoalergiczne i o wysokiej tolerancji.

Kosmetyki do oczu powinny być wyrzucane po około trzech miesiącach. Jest to szczególnie ważne w przypadku stosowania kremowych lub płynnych kosmetyków do makijażu, takich jak kredki do oczu czy tusze do rzęs, ponieważ gromadzi się w nich więcej bakterii. Należy je również wyrzucić, jeśli doszło do infekcji oka.

W żadnym wypadku nie należy udostępniać makijażu ani stosować próbek komercyjnych, które mogły być wcześniej używane przez innych użytkowników.

Ważne jest również, aby makijaż zawsze nakładać poza linią rzęs, z dala od oka, aby nie blokować gruczołów łojowych powiek. W przeciwnym razie wydzielany przez nie tłusty materiał (sebum) nie chroniłby skutecznie powierzchni oka i mógłby się odkładać, prowadząc do zapalenia brzegów powiek.

3. Uważaj na zabiegi na rzęsy. W ostatnich latach popularne stały się różne zabiegi, takie jak lifting rzęs, podkręcanie, przyciemnianie lub przedłużanie rzęs.

Wszystkie te zabiegi kosmetyczne, jeśli nie są stosowane prawidłowo, mogą podrażniać i uczulać skórę i błonę śluzową oka, powodować uszkodzenia rogówki i przyczyniać się do wypadania rzęs. Z tego powodu należy zawsze zwracać się do specjalistów, a najlepiej korzystać z tych zabiegów tylko na specjalne okazje.

Jeśli lifting rzęs, perm, barwienie lub przedłużanie rzęs powoduje jakikolwiek dyskomfort, należy natychmiast zgłosić się do okulisty.

Należy zauważyć, że sztuczne rzęsy używane w domu może również powodować wypadanie włosów w tym obszarze. Wynika to głównie z faktu, że produkty, z którymi są stosowane, mogą powodować alergię oczu.

4. Stosuj serum lub kremy do rzęs. Istnieją różne składniki aktywne, które okazały się mieć pozytywny wpływ w zapobieganiu utraty rzęs, promowanie wzrostu rzęs i łagodzenia skutków upływu czasu, takich jak utrata koloru, gęstości, grubości i długości.

Należą do nich biotyna, pantenol, witamina E, kwas hialuronowy, oleje jojoba i rycynowy oraz ekstrakt z brzozy.

Produkty te zazwyczaj występują w postaci serum do rzęs lub kremów i w zależności od ich właściwości mogą być stosowane rano, przed makijażem lub w nocy.

Dodaj komentarz