W jaki sposób pływać bezpiecznie? Zaufaj szkole pływania!

Militaria i Sport

Autor:

Pływaniem nazywamy ruch zachodzący w wodzie przy użyciu górnych, lub dolnych kończyn, odbywający się zazwyczaj bez sztucznej aparatury. Pływanie ma prawo być uprawiane zarówno wyczynowo, jakim sposobem i w zamiarach rekreacyjnych. Jest rozpowszechnione w kąpieliskach, basenach, sprawdza się w gorące dni, albowiem bezbłędnie ochładza organizm. Pływanie sportowe uzasadniają się na poruszaniu się człowieka w wodzie za wsparciem osobistego napędu, w celu przebycia wyznaczonej odległości w jak najkrótszym czasie.

Wyróżniamy cztery style pływackie: motylkowy, klasyczny, freestyle i grzbietowy. Są również zawody na basenie mierzące odporność lub szybkości, takie jak na przepłynięcie przez kanał La Manche lub inny pas wód otwartych. Pływanie należy odróżnić od innych sportów wodnych uprawianych na basenie (pikowania, pływania synchronicznego i piłki wodnej), których zamiarem nie jest prędkości, ani wytrzymałość.

Harmonijne chodzenie na basen przeciwdziała niewydolnościom cyrkulowania krwi, przyśpiesza metabolizm, umacnia formę fizyczną, wydolność oddechową, rozluźnia i odstresuje pełne ciało. Jeśli pragniesz nauczyć się fachowo, wstąp na szkoła pływania w Chełmcu. Istnieje wiele stylów pływackich, ale tylko niektóre z nich są uznane za oficjalne. Jednym z nich jest styl motylkowy. Pospolite dla niego jest równoległe poruszanie nad woda obiema rękami, czemu towarzyszy odbijanie się za pomocą nóg. Jednemu ruchowi ramion odpowiadają dwa odbicia się nogami. Kompletna postura ma pozostawać na poziomie klatki piersiowej.

Istotna jest płynność ruchów i idealna koordynacja. Grzbietowy styl pływania znamionuje się tym, iż głowa znajduje się ciągle nad poziomem wody. Pływak jest położony na plecach oraz pracę wykonują po największej części ręce i nogi, które silnie wybijają wodę w górę. Aby zachować właściwą hydrostatykę, broda pływającego nie może dotykać klatki piersiowej. Najpopularniejszym stylem jest jednak klasyczny styl, potocznie zwany „żabką”, bowiem przypomina on ruchy wykonywane przez żabę podczas przemieszczania się w wodzie. Ruchy prawej oraz lewej części ciała muszą być symetryczne.

Dodaj komentarz