Studia magisterskie oraz doktorskie – wsparcie znawców w korekcie prac

Usługi

Autor:

Jeszcze kilka lat temu w naszym kraju studia odbywały się systemem jednolitym. Po prostu każdy, kto dostał się na wymarzony kierunek, musiał studiować na nim pięć lat. W niektórych przypadkach okres ten trwał cztery oraz pół roku, w innych, na przykład w przypadku studiów lekarskich sześć. Mimo to w związku z ogólnie panującym w lokalnej edukacji nurtem zniwelowania systemu szkolnictwa, też wyższego ze wzorcami zagranicznymi, a przynajmniej tymi, jakie panują w Unii Europejskiej, zadecydowano wprowadzić dwustopniowy system studiowania.

W związku z tym obecnie studenci powinny w pierwszej kolejności zdobyć tytuł licencjata a dopiero potem, po kolejnych dwóch latach studiów, magistra. W praktyce nie zmienił się w takim razie sam czas studiowania, a wyłącznie zasady. Na początku zaliczyć wypada trzyletnie studia licencjackie. W tym czasie wypada zdobyć istotną wiedzę z danej dziedziny, którą weryfikuje praca licencjacka lub też doktorska – tu w korekcie pomogą zawodowcy z korekta prac doktorskich. W praktyce często bez ustanku wygląda to tak, iż w ciągu trzyletnich studiów licencjackich komasuje się aspekt materiału, może nieco okrojony, jaki wcześniej rozciągnięty był na pięć lat studiów magisterskich. Po trzech latach, inaczej sześciu semestrach nauki, studenci podchodzą również do egzaminu licencjackiego. W tym celu piszą prace oraz zdają egzamin z całego materiału, jaki podczas studiów licencjackich powinni sobie przyswoić.

Niewątpliwie studenci w szeregu przypadków narzekają na taki system, ponieważ wymaga od nich niemało większego wkładu pracy oraz zaangażowania. Należy również jednak pamiętać, że z drugiej kwestii pionierski system, zakładający podział okresu studiów na trzyletnie studia licencjackie i dwuletnie magisterskie, daje sporo więcej możliwości aniżeli wcześniejszy. Okazuje się na przykład, iż po uzyskaniu tytułu licencjata z wybranego kierunku, wolno kontynuować naukę na pokrewnym, jednakowoż absolutnie innym kierunku. W rezultacie dana jednostka pozyskuje wykształcenie z dwóch dyscyplin, co czyni ją o wiele bardziej atrakcyjną na rynku pracy. Naturalnie jeśli ktoś jest zainteresowany daną dziedziną, może również w dalszym ciągu ja studiować oraz uzyskać tytuł magistra właśnie z niej.

Dodaj komentarz