Skuteczna rehabilitacja – jak wyszukiwać rehabilitantów?

Zdrowie

Autor:

Kiedy pojawia się rehabilitacja, to przeważnie kojarzy nam się ona z czymś strasznym, a powodem takiego kojarzeni jest fakt, że zazwyczaj rehabilitacji podlegają osoby, jakie ucierpiały w jakimś wypadku, w większości wypadków w wypadku samochodowym albo w wypadku w czasie pracy. Aczkolwiek nie jest do końca prawda, rehabilitacja albowiem dotyczy też innych osób, jakie nigdy w życiu nie miały do czynienia z żądnym przypadkiem. Termin terapii rehabilitacyjnej w wielu przypadkach mylony jest również z terminem fizykoterapii. Co prawda terapia rehabilitacyjna z fizykoterapią nadzwyczaj często współgra, to niemniej jednak oba te działania nieco się między sobą różnią.

Rehabilitacja dzieli się w głównej mierze na dwa kluczowe typy – wyróżniamy terapię medyczną i rehabilitację ruchową. Jeśli chodzi o rehabilitację medyczną, to dotyczy ona osób niepełnosprawnych również w sposób fizyczny, co jest najczęstsze, jak też ludzi niepełnosprawnych w sposób psychiczny, a w takim razie umysłowy. Zamiarem rehabilitacji jest przywrócenie osobie niepełnosprawnej biegłości fizycznej bądź psychicznej, a jeżeli nie jest to możliwe, to po prostu pomoc w osiągnięciu perfekcyjnej dla jej możliwości sprawności po to, aby zdołała ona znowu brać czynny udział w społecznym życiu.

Rehabilitacja ruchowa tymczasem to trochę inna sprawa – tutaj naturalnie w grę wchodzi fizjoterapia, bowiem użytkuje się metody fizjoterapii jakie wprowadza fizjoterapeuta. Dotyczy ona osób z jakąkolwiek dysfunkcją ruchową, a nie osoby niepełnosprawnej. Tutaj celem fizjoterapeuty nie jest przywrócenie jedynie sprawności, lecz zapobieganie dalszym postępom choroby i usunięcie przeróżnych dolegliwości. Jeśli chodzi o zasady rehabilitacji, to jest ich kilka, a najistotniejsze są cztery. Pierwsza zasada to powszechność, która głosi, że Rehabilitacja w Łodzi ma być realizowana dla każdego, kto ma ku temu wymogi, iż każdy ma prawo do rehabilitacji, bez względu na rozpoznanie, wiek pacjenta oraz w głównej mierze na jego rokowanie. Druga zasada to wczesność, chodzi o zapoczątkowanie samego procesu rehabilitacji. Im zaczyna się ona wcześniej tym przyzwoiciej dla pacjenta, a więc najlepiej jeśli zacznie się najszybciej jak wyłącznie to możliwe.

Dodaj komentarz