Prawidłowe żywienie maluchów vs słodkości oraz energetyki

Zdrowie

Autor:

Wiek dziecięcy jest niezmiernie istotnym czasem w życiu człowieka, ze względu na przyspieszający w tym czasie rozwój zarówno fizyczny jak i psychiczny. Bardzo gigantyczne znaczenie ma wówczas sposób żywienia się młodego człowieka. To kłopotliwe dzieci w szeregu przypadków wybierają żywność, jaka nie do końca spełnia wymagania oraz zapotrzebowanie organizmu. Cyklicznie sięgają po słodycze, których punkty sprzedaży proponują w niezwykle wielgachnej gamie. Duża grupa rodzicieli martwi to zainteresowanie dzieci do słodyczy.

Naturalnie słodycze są niezbędne w diecie dzieci, szkodliwy jest natomiast tylko ich nadmiar. Często okazuje się, że zapotrzebowanie na cukier jest dużo niższe aniżeli spożycie słodyczy u małoletnich, co potwierdza kontakt. Zostałoby ono zaspokojone kilkoma cukierkami czy też kęsem batonika, lecz dzieci nie zwracają uwagi na tabele dietetyczne. Bez wątpliwości przywilejem dzieciństwa jest beztroska, pomimo to trzeba zwrócić szczególną uwagę na wpływ słodyczy na zdrowie dziecka. Przy zbytnim spożyciu, są odpowiedzialne za psujące się zęby oraz próchnicę. Efektem nadużycia słodyczy jest także utrata apetytu.

Napoje energetyczne stają się coraz bardziej popularne. Pierwotnie były to napoje służące postaciom wykonującym znaczny wysiłek fizyczny lub umysłowy. Miały za zadanie przywrócić siły oraz energię. Ich przedsięwzięcie zbliżone jest do działania kawy, także skład jest niezmiernie pokrewny. Aktualnie są stosowane, na co dzień, jako pospolite napoje chłodzące, przede wszystkim upodobały go sobie dzieci oraz młodzież. Niestety działanie tych napojów wybiega dalece poza pospolite chłodzenie w ciepłe dni. Tendencja do zastępowania napojami energetycznymi szablonowych soków, w diecie dzieci i młodzieży, jest niezwykle niebezpieczna dla ich zdrowia. Napoje te nie zawierają, albowiem naturalnych składników odżywczych, takie jak węglowodany, które powinny pobudzać organizm. W miejsce tego uświadczymy w nich kofeinę oraz taurynę. Jedna puszka takiego napoju zawiera więcej takich składników aniżeli filiżanka mocnej kawy. Dla młodych organizmów są to dawki bardzo niebezpieczne, bo aktywują bicie serca i znacznie podnoszą ciśnienie krwi oraz oddziałują niepomocnie na układ nerwowy.

Dodaj komentarz