Pogrzeb katolika – o czym wypada pamiętać?

Usługi

Autor:

Śmierć bliskiej osoby nie jest żadną uciechą, a każdy człowiek doświadcza to na swój sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei skupiają się na napomykaniu dawnych lat, które przetrwali ze zmarłym. Najważniejsze to niemniej jednak godnie pochować bliską osobę, albowiem w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura ma swoje tradycje pogrzebowe, w tym też chrześcijanie. Wobec tego właśnie warto zapoznać się z nimi oraz tym, jak rozwijały się na przestrzeni wielu lat. Warto niemniej jednak rozpocząć od tego, czym odpowiednio jest pogrzeb. A jest to moralny oraz religijny obowiązek wobec osoby zmarłej. To sposób rozstania się z człowiekiem, który odszedł i wartego podziękowania mu za wspólnie spędzone chwile.

W kulturze europejskiej obyczajem stało się chowanie ludzi w trumnach. To zwykle spotykany sposób, który wolno zaobserwować na polskich pogrzebach – więcej na stronie cmentarz luboń. Choć należy naświetlić również fakt, że innym rozwiązaniem stała się urna, która przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej mieści się również kondukt żałobny, jaki w tych ostatnich momentach odprowadza zmarłego do miejsca, w jakim będzie spoczywał. Należy jednak podkreślić, że chrześcijaństwo jest wielokulturowe, w następstwie tego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Bezsprzecznie w kulturach, jakie związane są z prawosławiem, protestantyzmem lub katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że grzebanie zmarłych związane jest z przekonaniem, iż Jezus pojawi się raz jeszcze na świecie oraz nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się także przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku postać zmarła musi być nie wyłącznie ubrana w odświętne ubranie, ale też powinna zostać poddana zabiegom kosmetycznym, jakie mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym przykładowo ma prawo zająć się zakład. Pogrzeby w większości wypadków kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, jaki w następnej kolejności jest zakopywany. Należy jednakże podkreślić fakt, że bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, jakie przypominają kapliczki, świątynie i inne budowle. Choć nie zawsze. Zmarli, którzy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.

Dodaj komentarz