Pierścionek zaręczynowy na wymiar

Zakupy

Autor:

Jedną z części osobowości człowieka jest jego smak, innymi słowy upodobania estetyczne. Przejawiają się one w sposobie urządzenia mieszkania, ubiorze, doborze i upodobaniu do dekoracji. Są osoby, a zwłaszcza kobiety, które nie wyobrażają sobie poruszania się po rzeczywistości bez całej masy ozdób i biżuterii, inne z kolei nienagannie obywają się bez niej.

Mimo to w nadzwyczajnych sytuacjach życiowych przychodzi moment na wybór jakiegoś elementu biżuterii, na przykład pierścionka. Kosztowne pierścionki, jakie zdobywa się w sklepach jubilerskich nie zawsze muszą pasować gustowi osoby kupującej czy też tej, dla której pierścionek ma być przeznaczony. Bowiem zakup takiego przedmiotu wiąże się ze dużym wydatkiem, bezsprzecznie porządniej dokonać go w sposób przemyślany.

Propozycja sklepów i zakładów jubilerskich nie jest identyczna, w związku z tym na początek należałoby zrobić kwerendę i poszukać odpowiedniego wzoru pierścionka. Jeżeli nie uda się znaleźć nic wartego uwagi, wolno spróbować obadać oferty antykwariatów oraz rozejrzeć się w szerokiej ofercie lombardów.

Kształt ludzkich dłoni, rozstaw palców, zachęca do umieszczania na nich ozdób, innymi słowy pierścieni, pierścionków i obrączek. Biżuterię na palcach u rąk od najdawniejszych okresów nosili zarówno mężczyźni, jak oraz kobiety.

Nie zawsze miała ona tylko funkcje ozdobną, niejednokrotnie pierścienie i sygnety nosiły znaczenie symboliczne, były oznaką dostojeństwa oraz władzy, jak pierścienie książęce lub dostojników kościoła. Sztampowe, damskie pierścionki zaręczynowe były mniej rozbudowane i służył głównie jako ozdoba lub oznaka stanu cywilnego kobiety. Męskie pierścienie-sygnety miały w miejscu oczka szlachetny kamień lub też kruszec opracowany w formie rodowego herbu szlacheckiego, który początkowo służył do pieczętowania korespondencji – odciskano wytłoczony na sygnecie herb w ciepłym laku, jaki zamykał list.

Do tej pory istnieje pewien typ snobizmu na szlachectwo, choć obecnie nie ma ono niemalże jakiegokolwiek znaczenia. Osoby pożądające zaznaczyć swoje szlacheckie pochodzenie noszą na palcu pierścień z herbem, niekoniecznie swoim.

Dodaj komentarz