Lekarz dentysta – usługi i pomoc pacjentom

Zdrowie

Autor:

Stomatologia jest jedną z dziedzin leczenia. To całkowity dział medycyny zajmujący się leczeniem, profilaktyką kłopotów oraz kosmetyką jamy ustnej. Sama nazwa wywodzi się z języka łacińskiego, w którym to stoma oznacza jamę ustną. W obrębie zainteresowania lekarzy stomatologów leżą w związku z tym zęby, błona śluzowa w jamie ustnej i staw skroniowo-żuchwowy. To niezwykle znacząca odnoga medycyny. Powstające albowiem stany zapalne oraz infekcje w zębach, są niezwykle niebezpieczne dla całego ludzkiego organizmu. Ważne jest, żeby zadbać o stan nie tylko zębów, niemniej jednak również całej jamy ustnej. Ludzie niechętnie jednak udają się do lekarzy stomatologów. Wszystko z powodu lęku przed bólem.

Dentysta, wśród młodzieży wielokrotnie nazywany sadystą, budzi całościowy lęk i paraliż. Nieraz wolimy chodzić z dziurami w zębach, niż dać się poddać leczeniu. To działanie tchórzliwe oraz niemądre. Warto pamiętać albowiem, że dziury w zębach powodują, że stworzony przez nas oddech przenigdy nie jest świeży oraz banalny do zniesienia dla współrozmówców, o partnerach nie mówiąc. Ortodoncja stanowi jedną z dyscyplin stomatologii – dentysta chorzów. Ściślej mówiąc, absorbuje się ona patologiami zgryzu. Lekarzy ekspertów intrygują wobec tego zęby oraz ich położenie, zarówno względem siebie jak oraz szczęki. Specjaliści w tej dyscyplinie nazywani są ortodontami. Nazwa zaś, inaczej niż w wypadku stomatologii, wywodzi się z języka greckiego.

Otrhos oznacza albowiem – prosty, odous – ząb. Nieraz działania lekarzy ortodontów wpływają pozytywnie nie tylko na ułożenie zębów, jednak i na stan całej szczęki. Ma to namacalne, widzialne skutki, w postaci polepszenia wizualnej kondycji dolnej części twarzy oraz ogólnych proporcji twarzy. Z tego właśnie powodu, ta dyscyplina stomatologi bywa niekiedy nazywana ortopedią szczękową. Jest to jednak pojęcie idące trochę za daleko. Kluczowym bo polem działania oraz celem lekarza ortodonty, jest wypracowanie słusznego stanu zgryzu pacjenta. Dzisiaj ortodoncja rozwinęła zakres swoich działań o ogólną profilaktykę narządu żucia, diagnozowaniem oraz korygowaniem jego wad.

Dodaj komentarz