Kilka rzeczy, które należy wiedzieć o pielęgnacji dywanów podczas pandemii COVID-19

Dom i Wystrój

Autor:

Pomimo wyzwań, dywan może być częścią zdrowego środowiska przy odpowiedniej pielęgnacji. Oto pięć rzeczy, o których powinni pamiętać menedżerowie obiektów, aby zapewnić jak najdokładniejsze i najbezpieczniejsze czyszczenie swoich dywanów podczas pandemii COVID-19.

Dywan nie może być dezynfekowany, tylko zdezynfekowany

Czyszczenie to nie to samo co odkażanie, a odkażanie to nie to samo co dezynfekcja. Terminy te są często używane zamiennie, ale istnieją między nimi wyraźne różnice. W rzeczywistości dywan nie może być dezynfekowany, a jedynie odkażony. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) rejestruje tylko środki dezynfekujące do twardych, nieporowatych powierzchni. Jako powierzchnia porowata, dywan zawiera małe pory lub dziury, które mogą gromadzić brud i zarazki.

Dobrą wiadomością jest to, że porowate powierzchnie są mniej przyjazne dla wirusów, takich jak SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19. Ponieważ wirusy są uwięzione w otworach powierzchni, jest mniej prawdopodobne, że przeniosą się na inne powierzchnie i dlatego nie przetrwają zbyt długo. Niezależnie od tego, czy odkażasz czy dezynfekujesz jakąkolwiek powierzchnię, pierwszym krokiem jest zawsze jej wyczyszczenie. Zapobiega to ukrywaniu się patogenów pod warstwami brudu i kurzu. W przypadku dywanów polega to na usunięciu luźnych zabrudzeń i innych substancji, takich jak smoła czy farba, przed ich dokładnym czyszczeniem i dezynfekcją.

Odpowiedni odkurzacz zrobi różnicę w pielęgnacji dywanów

Odkurzacz jest niezbędny do utrzymania dywanu w czystości i zdrowiu, ale ważne jest, aby wybrać odpowiedni do swoich potrzeb. Pionowa próżnia z dwoma silnikami z wysokowydajnym systemem filtracji cząstek stałych (HEPA) może być niezbędnym narzędziem do walki z COVID-19 w każdym obiekcie. Dzięki jednemu silnikowi przeznaczonemu do tworzenia ssania, a drugiemu przeznaczonemu do obracania szczotki, te potężne narzędzia są niezwykle wydajne, umożliwiając użytkownikowi dokładne odkurzanie przestrzeni w jednym przejściu.

Niektórzy wolą odkurzacze stojące, ponieważ ciężar odkurzacza spoczywa bezpośrednio na czyszczonej powierzchni, co ułatwia odsysanie brudu i zanieczyszczeń zakopanych głęboko w dywanie. Inni mogą wybrać modele plecakowe lub kanistry z filtracją HEPA dla łatwości użytkowania i mobilności. Filtry HEPA wychwytują unoszący się w powietrzu kurz, alergeny i patogeny – w tym wirusy – zamiast wypuszczać je z powrotem do powietrza. Ważna jest wymiana filtra zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć przenoszenia patogenów z jednego miejsca do drugiego.

Robotyka może zmienić zasady gry

Odkurzanie to czasochłonne i monotonne zadanie. Może być również wymagający fizycznie; dźwiganie ciężkich odkurzaczy może powodować ból pleców, a powtarzające się ruchy ramion mogą powodować urazy barku, nadgarstka i łokcia. Autonomiczne zamiatarki próżniowe mogą przejąć tę pracę z niewielką lub żadną pomocą. Po zaprogramowaniu tras, te współpracujące roboty mogą skutecznie i wydajnie wykonywać rutynowe odkurzanie, pozwalając personelowi sprzątającemu skupić się na innych zadaniach, które wymagają większej uwagi, takich jak dezynfekcja obszarów narażonych na dotyk.

Roboty oferują również zwiększoną przejrzystość i dowód wydajności. Dostarczają raport po każdym odkurzaniu, wskazując kiedy i gdzie sprzątali. Menedżerowie obiektów mogą wykorzystywać te dane do identyfikowania możliwości ulepszeń i poprawy wydajności w czasie. Wszystkie produkty nie są sobie równe.

Wybór odpowiedniego środka czyszczącego do dywanu nie zawsze jest łatwy, ale ma kluczowe znaczenie. Niewłaściwy produkt może w najlepszym przypadku być nieskuteczny, a w najgorszym może uszkodzić podłogę lub zaszkodzić zdrowiu ludzkiemu. Podczas gruntownego czyszczenia kierownicy obiektów powinni upewnić się, że ich BSC używają wstępnego spryskiwania, który jest certyfikowany zgodnie z programem testowania Seal of Approval Carpet and Rug Institute (CRI) i posiada certyfikat Green Seal lub równoważny certyfikat. BSC powinny postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu, w tym pozwolić produktowi pozostać lub pozostać widocznie mokrym przez wskazany czas.

Aby zdezynfekować, BSC powinny zastosować odpowiednio rozcieńczony produkt znajdujący się na liście N EPA: Środki dezynfekujące do stosowania przeciwko SARS-CoV-2 przy użyciu ekstrakcji gorącą wodą, gdy dywan jest jeszcze wilgotny po spryskaniu wstępnym. Środki dezynfekujące z tej listy zostały dokładnie przetestowane i sprawdzone, aby zapewnić ich skuteczność przeciwko koronawirusowi wywołującemu COVID-19 lub podobnemu patogenowi. Ponownie, ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji producenta.

Wygoda powinna być najważniejsza

Jeśli jest jedna rzecz, którą pandemia COVID-19 uczyniła krystalicznie jasną, to to, że czyszczenie dla zdrowia jest ważniejsze niż czyszczenie dla wyglądu. Ale to nie znaczy, że wygląd nie ma znaczenia. W rzeczywistości pod wieloma względami mają one większe znaczenie niż kiedykolwiek. W dzisiejszych czasach wzrasta świadomość znaczenia czystości, a pracownicy zwracają baczną uwagę na wygląd swoich miejsc pracy. Nie ma znaczenia, jak często dywan jest odkurzany i dezynfekowany, jeśli brudne ślady stóp i plamy po kawie pozostają; pracownicy rzucą okiem na dywan i uznają, że jest brudny – i dlatego nie zdrowy. Czytaj na stronie .

Ponieważ zarządcy obiektów koncentrują się na dopracowaniu schematów sprzątania swoich obiektów i znalezieniu odpowiednich BSC, narzędzi i produktów, łatwo jest przeoczyć perspektywę samych ludzi pracujących w tych budynkach. Nadając priorytet spokojowi pracowników i zwracając uwagę na niespójności w sprzątaniu, kierownicy obiektów mogą poprawić stan zdrowia swoich budynków i ułatwić pracownikom oddychanie.

Dodaj komentarz