Jakim sposobem dbać o rośliny w ogrodzie?

Usługi

Autor:

Często w letni wieczór poprzez otwarte okno wpada do mieszkania delikatny, klarownie zielony owad, z przeźroczystymi skrzydełkami oraz złoto połyskującymi oczkami – to złotook, owad, jaki jest stworzonym przez nas sojusznikiem w ogrodzie. Dojrzałe osobniki odżywiają się pyłkiem kwiatowym i nektarem, jakkolwiek jego larwy są mięsożerne i pożerają w znaczących ilościach mszyce, wełnowce, wciornastki, które są szkodnikami.

Jedna larwa, nim się przetworzy w dorosłego owada, skonsumuje około 500 mszyc. Innym małym sprzymierzeńcem jest dziubałek gajowy, pluskwiak, który upodobał sobie do żerowania drzewka i krzewy owocowe, mieszkając na nich aż do późnej jesieni – w razie problemów, można jednak sięgnąć po środki, jak Biologiczne środki ochrony roślin Target
. Zjada jaja, larwy i mniejsze owady, jakie napotka na własnej drodze – w tym większa część szkodników. Muchówki przystają do rodziny bzygowatych, są maleńkimi owadami, jakkolwiek bardzo żarłocznymi. Ulubionym posiłkiem są larwy innych owadów, lecz przede wszystkim mszyce. Zwabimy je do ogrodu wysiewając rośliny, bukiety wydzielające słodki, mocny zapach, jak np. macierzanka, nagietki.

By zapewnić pożytecznym insektom przetrwanie zimy, prawidłowo jest pozostawić na obrzeżach ogrodu stertę suchych liści, gałęzi, gdzie znajdą zimowe schronienie. Wspólnie z nadejściem wiosny, gdy każdego dnia budzi nas rozrywkowy szczebiot ogrodowych ptaków, wstajemy z lepszym nastawieniem do nadchodzącego dnia. Co jednakże zrobić, aby dzikie ptaki zadomowiły się w naszym ogrodzie na dłużej, i jak ważna jest taka inwestycja? Jeżeli zagwarantujemy stworzonym przez nas skrzydlatym gościom wodę do picia, na pewno w gorące dni nie będą jej poszukiwać w innych miejscach, lecz pozostaną u nas.

Dodaj komentarz