Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Nauka

Autor:

Młodzi ludzie zawsze z niecierpliwością wyczekują osiemnastych urodzin. Nie chodzi tylko o to, że w końcu będą w stanie nabyć prawnie alkohol. Od osiągnięcia pełnoletniości można rozpocząć starania o prawo jazdy. To naturalnie dzięki temu dokumentowi można legalnie prowadzić pojazdy. Kurs na prawo jazdy jest stosunkowo drogie, niemniej jednak jest to jedna z tych inwestycji, która prędko się zwraca.

Na kursie trzeba przejeździć pod okiem instruktora trzydzieści godzin, później przystąpić przystaje do urzędowego egzaminu na prawo jazdy. Sprawdzian składa się z dwóch części – naukowej oraz praktycznej. Na części wygodnej trzeba odpowiedzieć na pytania, część praktyczna to już nic innego jak jazda. Egzaminowi akompaniuje obfity stres, co do tego wszystko utrudnia. Nawet osoby, które podczas kursu porządnie radzą sobie za kółkiem, na sprawdzianie popełniają łatwe błędy. Po zdaniu egzaminu oraz wpłaceniu niemałej kwoty wolno już z ulgą na sercu czekać na odebranie wytęsknionego prawa jazdy. Drogi w naszym kraju nie należą do bezpiecznych. Po części jest to wina ich podrzędnej jakości, jednak to smutne z reguły winę ponoszą ludzie. Wszyscy słyszeliśmy o nietrzeźwych kierujących, którzy po zabiciu kogokolwiek na drodze ponoszą względnie nieduże kary.

Zatrzymanie prawa jazdy oraz kilkuletni pobyt w więzieniu to zdecydowanie za mało. Po drogach niemniej jednak niejednokrotnie poruszają się osoby, jakie w ogóle nie mają do tego uprawnień. Dlaczego to robią? Za jazdę bez istotnego prawa jazdy grozi jedynie 500 zł mandatu, wskutek tego poprawniej wybrać prawo jazdy Częstochowa. Jest to mnóstwo mniej niż koszty kursu i sprawdzianu na prawo jazdy, więc nic ekstrawaganckiego, że dużo osób woli zaoszczędzić. Póki prawo nie będzie o wiele bardziej surowe, na drogach wciąż będzie roiło się od kierujących, które to na prawo cyklicznie łamią. Jeśli ktoś nieposiadający upoważnień, pragnie pojeździć autem lub innym pojazdem powinien robić to na drogach prywatnych. Jest to zgodne z rozporządzeniem, ponieważ prawo jazdy niezbędne jest tylko do poruszania się po drogach publicznych.

Dodaj komentarz