Jak przygotowywać się do adopcji? Fundacja pomoże

Usługi

Autor:

Dziś adopcja przestała być tematem tabu, ponieważ słyszymy o niej niesłychanie wiele w mediach i w rozmowach ze znajomymi. W naszym kraju słyszy się nadzwyczaj mnóstwo o adopcji jednym z koronnych tematów jest mit o tym że jeżeli pragnie się zaadoptować dziecko to okres wyczekiwania jest strasznie długi a procedura skomplikowana.

A jakkolwiek nie jest tak że to rodzice czekają na dzieci wyłącznie dzieci na rodziców oraz to dla nich ten czas może wydawać się niezwykle długi. Jeżeli pragniesz się starać o dziecko to musisz posiadać stałe miejsce zamieszkania oraz korzystać z praw cywilnych i obywatelskich, należytą opinię ośrodka adopcyjnego. Rodzina, jaka stara się o adopcję dziecka ma mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe aby przyjąć do niego dziecko oraz udokumentowane środki finansowe, żeby ośrodek adopcyjny wiedział że dziecku niczego nie zabraknie. Jeśli rodzina, która chce zaadoptować dziecko ma swoje własne pociechy na pewno to nie przeszkadza, oraz osoba samotna też może zaadoptować dziecko jeśli będzie miała tylko należyte dochody żeby siebie oraz dziecko utrzymać – fundacja wspierania rozwoju dzieci. Wszystkie rodziny, jakie chcą zaadoptować dziecko muszą przejść przez czas przygotowawczy do takiej adopcji.

Przyszli rodzice muszą przejść przez wiele spotkań oraz zajęć grupowych, a cały ten okres trwa około dziewięciu miesięcy. Taki czas przygotowawczy obejmuje spotkania informacyjne oraz pedagogiczne, wizytę w domu kandydatów. Mnóstwo czasu pochłaniają zajęcia grupowe, na jakich eksperci przedstawiają nam wiedzę o przeszkodach rozwojowych i emocjonalnych dziecka opuszczonego i pogłębiają naszą decyzję do przyjęcia potomka. Także istotna przy adopcji dziecka jest ocena psychologiczna, i spotkanie w grupach warsztatowych. Na zakończenie takiego okresu przygotowawczego ośrodek aranżuje spotkanie z rodzina, która już adoptowała dziecko, żeby podzielić się swoimi przeżyciami, i osobistymi doświadczeniami, no i indywidualne spotkanie, które podsumowuje cały cykl przygotowawczy, a następnie komisja kwalifikacyjna przedstawia swoje spostrzeżenia ze wszelkich zajęć oraz z całego tego okresu przygotowawczego.

Dodaj komentarz