Fabrykacja kawy oraz jej klasyfikacja – jaki rodzaj wybrać?

Rozrywka

Autor:

Kawę uprawia się tylko w co niektórych państwach. Jest to jednakże wybitnie dochodowy biznes. Eksportowana jest nieomalże do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w każdym zakątku na ziemi pijemy kawę. Jak najbardziej robimy to na różnorodne sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie konsumują, nie piją, wręcz jej nie uwielbiają. Niemniej jednak to wyłącznie od nas zależy, od naszego smaku czy gustu czy taką kawę będziemy pić. Jeśli kawę eksportuje się nieomalże do wszystkich krajów świadczy to, iż musi być produkowana w olbrzymich ilościach – i tak również jest w rzeczywistości. Każdego roku produkuje się aż 7 milionów ton kawy. To naprawdę dużo. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana i jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są wybitnie różne. Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się z kawą o wiele bardziej gorzką czy taką, której smak był nieomalże słodkawy. Kawę wypada umieć przygotować – przetestuj Indie kawa. Czasem taki napój nie jest nazbyt apetyczny – musimy go prawidłowo przyprawić.

Na półkach sklepowych mamy niezmiernie różne kawy. Zapakowane są one w różnorodne opakowania, pudełeczka, woreczki. Nieraz niezmiernie długo zastanawiamy się zanim wybierzemy tą stosowną. By wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy analogiczne do siebie w smaku, jednakowoż są również i takie całkiem przeróżne.

Kawę wolno poddać klasyfikacji. Wyróżnia się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne oraz te, które są liofilizowane. W Polsce najpopularniejsze są kawy rozpuszczalne. Większość z nas pije właśnie takie kawy. Niegdyś nie były one dostępne. Należy było sprowadzać je z zagranicy – a to w pewnych sytuacjach było niesłychanie uciążliwe.

Kupowało się więc kawy w ziarnach i adekwatnie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, żeby uzyskać stosowną strukturę takich ziaren, żeby rozdrobnić je. Nie mogły być zanadto drobne, jakkolwiek i zbyt grube. Każdy sam musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej. Współcześnie mamy bardzo wielki wybór kaw. Są różnorodne smaki, różni producenci.

Dodaj komentarz