Ekwipunek dla pasjonatów kawy – ekspresy

Dom i Wystrój

Autor:

Każdy kawosz przyzna rację oraz ogłosi, że rytuał porannej kawy to dla niego kluczowy element dnia oraz niezwykła przyjemność. By to sobie ułatwić wiele osób decyduje się na zakup atrakcyjnych w ostatnim czasie ekspresów do kawy. W wielu przypadkach jest to nie lada koszt, wskutek tego przed dokonaniem wyboru należy się prawidłowo zastanowić, czego od takiego ekspresu wyczekujemy.

W głównej mierze trzeba wyróżnić trzy rodzaje ekspresów do kawy: ekspresy przelewowe, ekspresy ciśnieniowe oraz ekspresy ciśnieniowo-przelewowe. Ekspresy przelewowe mają niezwykle prosta zasadę działania. Woda zagotowuje się w wyjątkowym pojemniku wyposażonym w grzałkę, następnie trafia do papierowego lub ewentualnie stałego filtra z kawą oraz na ostateczności jest wlewana do żaroodpornego dzbanka lub ewentualnie metalowego termostatu. Kawa przygotowana w ten sposób smakuje tak samo, jak kawa „po turecku”.

Zaletą ekspresów przelewowych jest to, że jesteśmy w stanie za jednym wspólnie przygotować większą ilość napoju, na przykład dla przybyłych gości. Dodatkowo kawa jest utrzymywana przez dosyć długi czas w najwyższej temperaturze. Niedociągnięciem jest z pewnością czas, w jakim robiona jest kawa. Trwa to bowiem ok. 15 minut. I to smutne wybierając ekspres przelewowy jesteśmy w stanie zapomnieć o innych gatunkach kawy. Nie szykujemy w nim ani cappuccino, ani latte, ani żadnej inne kawy, prócz stereotypowej czarnej. Drugim typem są ekspresy do kawy ciśnieniowe.

Funkcjonują na zasadzie przelewania pod wielkim ciśnieniem gorącej wody przez sitko z kawą. To właśnie dzięki temu nasza idealna kawa jest przyozdobiona puszysta pianką. Takie ekspresy są mniej lub ewentualnie znacznie bardziej wyposażone w akcesoria – wypróbuj Ekspres do Kawy. Jesteśmy w stanie wybrać ekspres z młynkiem, spieniaczem oraz podgrzewaczem mleka, przyrządzający jeden lub ewentualnie wszystkie rodzaje kawy oraz tak dalej. Zaletą jest szansę przygotowania nie tylko małej czarnej, lecz też latte, espresso, czy cappuccino. Dodatkowo kawa jest gotowa w kilka minut. Wybitnie ważne jest również to, że kawa przygotowywana w ekspresie ciśnieniowym ma o wiele mniejszą zawartość szkodliwych kwasów oraz kofeiny, niż ta z ekspresu przelewowego. Tudzież jest bogatsza w tłuszcze, cukry oraz proteiny, jakie mocno wpływają na jej smak. Rodzajem ekspresu ciśnieniowego jest też ekspres kapsułkowy.

Dodaj komentarz