Działanie odkurzacza

Dom i Wystrój

Autor:

W Stanach Zjednoczonych standardowy prąd gospodarstwa domowego działa przy 120 woltach na liczniku. Napięcie w domu jest czasami określane jako „110”, a to dlatego, że w okablowaniu domu mogą występować spadki napięcia. Ale nie martw się, urządzenia są zaprojektowane do pracy w zakresie napięć od 110 do 120.

Aby zrozumieć specyfikacje odkurzacza, jedyną rzeczą, którą naprawdę musimy znać, jest wzór: ampery x wolty = waty i odwrotnie, waty/wolty = ampery. Wykonując te obliczenia, użyj 120 woltów dla urządzeń amerykańskich.

Winda wodna (zamknięte ssanie)

Szczelne ssanie odkurzacza jest mierzone w calach wysokości podnoszenia wody. Ta ocena jest pobierana, gdy silnik jest całkowicie uszczelniony, a termin odnosi się do tego, o ile cali silnik uniesie pionowo 1 calową kolumnę wody.

Podnośnik wodny daje odkurzaczowi moc zbierania lub „podnoszenia” zanieczyszczeń z powierzchni podłogi, podczas gdy przepływ powietrza następnie usuwa je do worka na kurz. Odkurzacze o większej wysokości podnoszenia wody będą miały łatwiejszy czas na zbieranie piasku i innych cięższych zabrudzeń z dywanów i podłóg.

Podnoszenie wody jest również miarą zdolności odkurzacza do radzenia sobie z oporem wewnątrz odkurzacza. Jest to szczególnie ważne w odkurzaczach HEPA lub o wysokiej filtracji, które mają większy opór ze względu na dodatkowe filtry, przez które musi przechodzić powietrze.

Dobra ocena unoszenia wody wskazuje również, że odkurzacz będzie działał na wysokich poziomach, gdy worek lub pojemnik na kurz się zapełni, a filtry „ładują się” lub stopniowo wypełniają drobnymi cząstkami i stają się coraz bardziej odporne na przepuszczanie powietrza.

Podnoszenie wody przez odkurzacz jest kolejnym użytecznym wskaźnikiem wydajności, ponieważ jest sposobem porównania ssania jednego silnika z drugim i, ogólnie rzecz biorąc, im więcej wody, tym lepiej.

Koń mechaniczny

Jest to ocena, która była używana głównie w celach marketingowych i miała niewielki lub żaden związek z wydajnością odkurzacza w świecie rzeczywistym. Na szczęście został w dużej mierze usunięty jako specyfikacja odkurzacza.

Często określane jako „szczytowa moc” te oceny zostały uzyskane przez usunięcie wentylatorów z silnika próżniowego i poddanie ich maksymalnemu obciążeniu możliwemu przed spaleniem silnika. Następnie zastosowano złożoną formułę, aby uzyskać ocenę Peak Horsepower. Ponownie, ta specyfikacja nie ma znaczenia w kontekście oceny zdolności czyszczącej odkurzacza.

Przepływ powietrza

Podciśnieniowy przepływ powietrza jest zdecydowanie najważniejszą specyfikacją pod względem określania zdolności czyszczącej odkurzacza. Mierzona w stopach sześciennych na minutę (CFM), jest to siła przepływu powietrza przez powierzchnię, która zbiera brud i przenosi go do worka na kurz lub pojemnika. Dlatego im większy przepływ powietrza, tym lepsza zdolność czyszczenia odkurzacza.

Airflow to doskonała specyfikacja, ponieważ uwzględnia zarówno moc silnika odkurzacza, który wytwarza ssanie, jak i opór worka i systemu filtrującego, przez który musi przejść to powietrze.

Przepływ powietrza jest zwykle mierzony przez odkurzacz bez podłączonego węża lub przystawek. Z tego powodu istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na rzeczywisty przepływ powietrza, w tym turbulencje w wężu i rurkach, ograniczenia przepływu powietrza w miejscu styku narzędzia czyszczącego z podłogą lub inną powierzchnią, zwiększony opór ze względu na wypełnienie worka brudem, a także filtr Ładowanie.

Filtrowanie

Filtracja jest bardzo ważna z punktu widzenia zdolności czyszczenia, ponieważ HEPA lub inna zaawansowana filtracja zwiększa opór wewnątrz odkurzacza. Dlatego odkurzaczowi z normalną filtracją łatwiej jest osiągnąć wyższe wskaźniki przepływu powietrza. W rzeczywistości wyzwanie, jakim jest radzenie sobie z wyższym oporem, jest jednym z powodów, dla których odkurzacze filtrujące HEPA mogą kosztować więcej.

Worek na kurz jest również częścią systemu filtracji i istotnym czynnikiem wpływającym na przepływ powietrza. Wiele nowych materiałów, w przeciwieństwie do tradycyjnego papieru, jest używanych do produkcji worków na kurz, które zatrzymują drobny brud i szkodliwe drobne cząstki, a jednocześnie umożliwiają możliwie swobodny przepływ powietrza.

Czynnikiem jest również powierzchnia worka na kurz, ponieważ im większą powierzchnię ma worek, tym łatwiej będzie przez niego przepływać powietrze. Przekłada się to na lepszą zdolność czyszczenia w miarę napełniania worka. To dobry powód, aby wybrać pełnowymiarowe odkurzacze zamiast średnich lub kompaktowych.

Narzędzia do czyszczenia (mieszanie)

Główne narzędzie do czyszczenia musi być właściwie dobrane, ponieważ podczas gdy przepływ powietrza przenosi te zanieczyszczenia do worka na kurz, mieszanie jest tym, co usuwa zanieczyszczenia z dywanów, podłóg i innych powierzchni.

Dlatego zapoznaj się z rodzajem narzędzi do sprzątania, które mają sens w Twoim domu. Jeśli masz dużo dywanów lub trudnych zabrudzeń, takich jak sierść zwierząt, wybierz pionową lub Power Team z zmotoryzowaną ssawką. Jeśli masz meble, pod którymi trudno się dostać, upewnij się, że odkurzacz ma wystarczająco niskoprofilową dyszę czyszczącą, aby dotrzeć do tych miejsc i tak dalej.

Jeśli masz odkurzacz z całym przepływem powietrza na świecie, ale nieodpowiednie narzędzie do czyszczenia, wyniki będą mniej niż optymalne.

Pojemność. Wydajność Twojego odkurzacza odgrywa rolę w utrzymaniu wysokiego poziomu zdolności czyszczenia. Jak widzieliśmy powyżej, im większy worek na kurz, tym lepszy przepływ powietrza, a tym samym zdolność czyszczenia. Wszystkie inne rzeczy są równe, pełnowymiarowy odkurzacz zapewni lepszą zdolność czyszczenia, zwłaszcza gdy zapełni się worek na kurz lub pojemnik.

Jakość

Ważna jest również jakość Twojego odkurzacza. Możesz mieć doskonałe parametry w źle skonstruowanym odkurzaczu, który przetrwa tylko kilka lat, w porównaniu z produktami o wyjątkowo wysokiej jakości, które zapewnią wyjątkową wydajność czyszczenia i przetrwają wiele lat, a nawet dziesięcioleci.

Jakość może być częściowo określona przez długość gwarancji, a także rodzaj użytych materiałów, jakość dopasowania i wykończenia, wytrzymałość obudów, szczelność uszczelnień, zakres tolerancji i tak dalej. Ogólnie rzecz biorąc, produkty dostępne na rynku masowym o niskich cenach nie są przeznaczone do długotrwałego użytkowania.

Hałas – Istotną kwestią jest również hałas. Niektóre odkurzacze mogą być tak hałaśliwe, że korzystanie z nich jest prawie nie do zniesienia. Wysokiej jakości odkurzacz często działa na dość wygodnych poziomach i pozwala dość łatwo usłyszeć dzwonek telefonu lub dzwonka do drzwi.

Poziom hałasu wytwarzanego przez odkurzacz podczas pracy jest oceniany w decybelach (dB). Aby dać ci jakieś pojęcie, rozmowa w domu jest oceniana na 50 dB, wywóz śmieci na 80 dB, a motocykl lub kosiarka na 100 dB. Niezwykle ciche odkurzacze mogą działać w decybelach w połowie lat sześćdziesiątych, podczas gdy odkurzacze w zakresie 70-77 dB są nadal bardzo ciche w porównaniu z odkurzaczem, na którym dorastałeś.

Zobacz więcej https://tvs.pl/informacje/czemu-warto-zamienic-odkurzacz-klasyczny-na-bezprzewodowy-i-dlaczego-to-model-philips-bedzie-dobry-dla-poczatkujacych/

Dodaj komentarz