DALMACJA CHORWACJA

Sport & Turystyka

Autor:

Jeśli planujesz odwiedzić Chorwację, najprawdopodobniej planujesz odwiedzić Dalmację. Dalmacja to region Adriatyku w Chorwacji rozciągający się od Zadaru na północy po półwysep Peljesac na południu, w tym wiele uroczych wysp, takich jak Brac, Hvar, Vis itp.

Po prostu dotkniemy tutaj bazy dotyczącej chorwackich wysp, ponieważ będziemy mieli cały dogłębny przewodnik po wyspach. Niektórzy uważają nawet Dubrownik za część Dalmacji. Ale ponieważ Dubrownik ma nieco inną historię, postanowiliśmy poświęcić kolejny rozdział regionowi Dubrownika.

Dalmacja to turkusowe morze Adriatyckie, tysiąc wysp, ukryte zatoczki, żwirowe plaże i górzysty ląd. Dalmacja słynie również z zachowanych starożytnych miast, w których można podziwiać niezwykłe przykłady architektury weneckiej, greckiej, rzymskiej i austro-węgierskiej. Oprócz piękna przyrody i zabytków, odwiedzający Dalmację mogą cieszyć się bujnym życiem nocnym, aktywnymi wakacjami, dobrym jedzeniem i winem.

POWODY, BY ODWIEDZIĆ DALMACJĘ

Z ponad 800 km linii brzegowej Dalmacja ma wiele plaż do odkrycia. Plaże w Dalmacji to zdecydowanie najlepsze plaże w całej Chorwacji i jedne z najpiękniejszych plaż, na jakich kiedykolwiek byliśmy na świecie.Cała Riwiera Makarska to wspaniały odcinek wybrzeża z szeregiem uroczych, kamienistych plaż, od popularnych letnich miejsc, takich jak Punta Rata w Breli, po zaciszne plaże, takie jak plaża Nugal, gdzie pływacy lubią pływać naturalnie (jeśli wiesz, co mam na myśli ). Jeśli szukasz wakacji na plaży w Chorwacji, Dalmacja jest idealnym miejscem.

HISTORIA I KULTURA

Swoje kolonie mieli tu Grecy, potem Rzymianie, potem Wenecjanie, Francuzi, Austriacy, nie mówiąc już o pierwotnych osadnikach – plemionach iliryjskich, a od VII wieku Słowian.Wszystkie te plemiona i narody pozostawiły swój ślad w kulturze i historii Dalmacji.Split, stolica Dalmacji i największe miasto, jest w całości zbudowany na pozostałościach prawie 2000-letniego rzymskiego pałacu. Trogir, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to doskonale zachowane średniowieczne miasto z niezwykłymi przykładami romańskich kościołów oraz barokowych i renesansowych budynków z czasów weneckich.

Odwiedź ruiny Salony, niegdyś największej rzymskiej osady w Dalmacji.Zadar nie jest najlepiej zachowanym miastem Dalmacji z powodu ciężkich bombardowań podczas II wojny światowej, ale jego imponujące rzymskie forum z I wieku p.n.e. wciąż stoi, a także wspaniały kościół św. Donat z IX wieku.Jeśli lubisz poznawać historię i kulturę obszaru, który odwiedzasz, w Dalmacji będziesz mieć wiele do zrobienia.

JEDZENIE

Tutaj mogę być stronnicza i szczęśliwa, bo moja teściowa gotuje niebiańskie dalmatyńskie potrawy: gulasz wołowy – pasticada z domowymi gnocchi, risotto z owocami morza lub cielęciną, boćwina lub karczochy z bobem, pyszny gulasz rybny (brodeto ), suszonego dorsza w sosie z białego wina z ziemniakami i moją zimową ulubioną kapustą rastaka z peklowaną szynką i kiełbaskami, żeby wymienić tylko kilka dań.

Jedzenie dalmatyńskie to przede wszystkim to, co nazywam „czystym jedzeniem”, co oznacza, że oprócz oliwy z oliwek, soli, pietruszki i czosnku używa się bardzo mało przypraw, dzięki czemu jedzenie smakuje naturalnie. Zresztą, mając tak dobre produkty, nie powinno zabraknąć ich z przyprawami.

ZAJĘCIA

Najwyższe chorwackie góry, Velebit, Mosor i Biokovo, leżące na tle wybrzeża Dalmacji, oferują nie tylko wspaniałe widoki, ale także niekończące się możliwości dla działań związanych z pompowaniem adrenaliny.Wspinaj się po skałach w parku narodowym Paklenica, wspinaj się na górę Velebit, ciesz się raftingiem na Zrmanji lub rzece Cetina lub zip-line nad kanionem Cetina. Dalmacja to doskonałe miejsce dla każdego, kto szuka aktywnego wypoczynku. turystka w mieście Mali Lošinj

KEDY IŚĆ

Najlepszy czas na wizytę w Dalmacji to okres od czerwca do września. Spodziewaj się tłumów od połowy lipca do końca sierpnia. Z drugiej strony, jeśli możesz odwiedzić w czerwcu lub wrześniu, napotkasz mniej odwiedzających i bardziej przystępne ceny, podczas gdy większość zajęć nadal się odbywa, pogoda jest świetna, a morze jest wystarczająco ciepłe do pływania.

RZECZY DO ZROBIENIA W DALMACJI

MIEJSCA UNESCO. Cztery z siedmiu zabytków UNESCO w Chorwacji znajdują się w Dalmacji. Średniowieczne miasto Trogir z pięknymi barokowymi, renesansowymi i gotyckimi pałacami, układ ulic typowy dla starożytnych miast greckich, romański kościół św. Wawrzyńca, promenady i zamku Kamerlengo nie można przegapić.

Stare miasto w Splicie, mieszczące się w Pałacu Dioklecjana z przełomu IV wieku, jest żywym muzeum i miastem pełnym historii i wspaniałej atmosfery.Zbudowany przez ponad 100 lat, od 1431 do 1536, św. Katedra Jakuba w Sibeniku jest doskonałym przykładem przejścia od architektury gotyckiej do renesansowej. Budowla była z czasem nadzorowana przez trzech różnych architektów, jest w całości zbudowana z kamienia i ma bardzo ciekawe rzeźbione twarze.

Równiny Stari Grad znajdują się na wyspie Hvar. Ten rolniczy krajobraz, założony przez starożytnych Greków, pozostał prawie nienaruszony od IV wieku. Nadal ma geometrię podziały gruntów, otoczone kamiennymi murami, wykończeniami i schronami. Ludzie nadal uprawiają tu oliwki, winogrona i warzywa, tak jak przed wiekami.

Dodaj komentarz