Ciąża i samotność: praktyczne wskazówki dotyczące walki z samotnością w ciąży

Zdrowie

Autor:

Ciąża wiąże się z wieloma oczekiwaniami. Niektóre kobiety w ciąży mogą być zaskoczone, że czują się samotne. Jeśli jesteś w ciąży i czujesz się samotna, wiedz, że wiele osób doświadcza tych samych uczuć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z ciążą i poczuciem samotności.

Czy to normalne, że jesteś w ciąży i czujesz się samotna?

Okazuje się, że samotność podczas ciąży jest całkowicie normalna. Ciąża może być czasem wielkiej radości. Niektóre kobiety w ciąży wydają się błyszczeć, chodząc w całkowitym stanie błogości ciąży. Ale ciąża może być również bardzo trudnym okresem. Może to być trudne dla twojego ciała, powodując, że czujesz się fizycznie chory częściej, niż kiedykolwiek myślałeś, że to możliwe. jak zostać matką?

Sen może być również trudnym zadaniem, a nawet stać się prawie niemożliwym, zwłaszcza w trzecim trymestrze.Chociaż te uczucia są często normalne, mogą być oznakami depresji prenatalnej. Chociaż jest to bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać, depresja podczas ciąży nie jest czymś, co musisz znosić.

Kiedy zwykle zaczyna się ciążowy blues?

Poczucie samotności podczas ciąży może rozpocząć się w dowolnym momencie ciąży. Okoliczności, takie jak samopoczucie fizyczne i emocjonalne, odgrywają ogromną rolę. Jeśli, na przykład, zachorujesz w pierwszym trymestrze i czujesz się okropnie, może to wywołać poczucie ciążowej samotności.

Ogólnie rzecz biorąc, zdrowie fizyczne może odgrywać ważną rolę w ogólnym samopoczuciu. Jeśli poranne mdłości nigdy się nie kończą, zgaga wydaje się jej stałym towarzyszem lub sen wydaje się niemożliwie daleki, jest bardziej prawdopodobne, że poczujesz się przygnębiony.

Ciążowe bluesy są ściśle związane z okolicznościami, nad którymi czasami nie masz kontroli. Przyszłe mamy, które nie mają silnego systemu wsparcia, są bardziej narażone na przygnębienie. Ale nawet ci, którzy mają system wsparcia, mogą czuć, że nie mogą zwierzyć się ze swoich zmartwień lub uczuć rodzinie i przyjaciołom. Jeśli czujesz się przygnębiony, nie wahaj się otworzyć przed kimś, komu ufasz, czy to własnej mamie, czy położnej. Utrzymywanie uczuć, bez względu na to, jak irracjonalne mogą się wydawać, niesie ze sobą ciężar, którego nie trzeba dźwigać.

Co powoduje samotność w ciąży?

Powodów do samotności w czasie ciąży jest tyle, ile jest doświadczeń związanych z ciążą. Samotność w ciąży jest spowodowana różnymi rzeczami. Twoje ciało zmienia się w sposób, którego nikt inny nie może zrozumieć, chyba że są również w ciąży. Co więcej, nawet ci najbliżsi mogą nie być w stanie w pełni zrozumieć lub wczuć się w to, przez co przechodzisz. Możesz mieć wrażenie, że im nie zależy lub nie może ich wystarczająco obchodzić.

Jeśli nie masz systemu wsparcia, możesz czuć się przytłoczona ciążą i zajmowaniem się obowiązkami przed ciążą w domu i w pracy. Nasza indywidualistyczna kultura (w przeciwieństwie do wspólnotowej) może również przyczynić się do tego, że poczujesz się odizolowany. Możesz mieć wrażenie, że straciłeś swoje plemię lub potrzebujesz znaleźć nowe.

Sposoby walki z samotnością podczas ciąży

Samotność wznosi niewidzialny mur między tobą a innymi. Jeśli okaże się, że jesteś w ciąży i jesteś samotna, wiedz, że istnieją sposoby, by się bronić.

• Normalizuj to. Uznaj, że samotność w czasie ciąży jest bardzo, bardzo powszechna. Nie jesteś sam w swoich uczuciach.

• Przebij się przez ścianę. Nie czekaj, aż inni się do Ciebie zwrócą. Zacznij szukać sposobów na nawiązanie kontaktu. Napisz SMS-a do ukochanej osoby. Rozważ wizytę u terapeuty. Nawet rozmowa z ludźmi, których widujesz na co dzień, w sklepie spożywczym lub w banku, burzy kawałek muru. Porozmawiaj ze swoim partnerem i zaufanymi członkami rodziny. Możesz także łączyć się online, za pośrednictwem grup na Facebooku lub Instagramie. Znalezienie innych, którzy przechodzą przez to, kim jesteś, jest jednym z najlepszych sposobów na zburzenie tego muru na dobre.

Samotność w ciąży a depresja

Może istnieć cienka granica między poczuciem samotności w czasie ciąży a depresją. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz i nie czekaj, aby dotrzeć. Chociaż uczucie samotności może przychodzić i odchodzić, depresja jest uporczywym, gryzącym uczuciem. Może rodzi się z samotności, ale przynosi nową głębię zniechęcenia. Co gorsza, niektórzy mogą czuć się winni z powodu depresji. Może próbowałeś i próbowałeś zajść w ciążę i nie rozumiesz, dlaczego czujesz się przygnębiony, teraz, gdy masz to, czego chciałeś. Poczucie winy może zmienić się w ciszę, jeszcze bardziej zwiększając ciężar depresji.

Oznaki depresji ciążowej

Przede wszystkim, jeśli czujesz się przygnębiony, wiedz, że nie jesteś sam. Od 14 do 23 procent kobiet w ciąży doświadcza depresji prenatalnej. W rzeczywistości co czwarta kobieta doświadcza depresji w pewnym momencie swojego życia.

Oznaki depresji w czasie ciąży obejmują:

• Poczucie apatii — rzeczy, które cię kiedyś interesowały, już nie robią. Możesz przestać dbać o swoje codzienne zadania, pracę, a nawet przyjaciół.

• Brak apetytu — możesz mieć zerowy apetyt i wykonywać długie odcinki bez jedzenia.

• Poczucie beznadziejności — chociaż samotność może być oznaka depresji, beznadziejność jest głębsza i trudniej ją odejść.

• Silne poczucie niepokoju — obejmuje to lęk o siebie, partnera, a nawet o śmierć dziecka.

• Myśli samobójcze — nigdy nie należy ich ignorować, ponieważ zazwyczaj pokrywają się z głębszym poziomem depresji.

Jeśli czujesz się przygnębiony przede wszystkim, wyciągnij rękę i porozmawiaj o tym. To pierwszy krok w kierunku pokazania sobie miłości do samego siebie, na którą zasługujesz, szczególnie w tym okresie twojego życia. Depresja prenatalna może nie kończyć się wraz z porodem, co sprawia, że depresja poporodowa staje się realną możliwością.

Dodaj komentarz