Biustonoszowe ewolucje oraz przewroty – który typ tkaniny na bieliznę?

Moda

Autor:

Oryginałem biustonosza, inaczej tej części bielizny damskiej, jaka okrywa tylko piersi był płaski napierśnik z lat 20-tych ubiegłego wieku. Dziesięć lat później kobiety nosiły już staniki wymodelowane, czyli zaznaczające i unoszące, a nie maskujące kobiece piersi. Miseczki biustonoszy szyto z paru warstw tkanin, pieczołowicie formowano kompletnym systemem zaszewek oraz zakładek. Zapinane były z tyłu.

Właśnie w latach trzydziestych biustonosze stały się niezwykle popularne oraz powszechnie noszone, co ukoronowało opracowaniem numeracji dla przeróżnych rozmiarów miseczek, co weryfikuje https://hurtownia-lorena.pl/kombinezony-damskie. Nowinka, iż dokonała tego znana firma zajmująca się później produkcja filmową. Następna dekada, lata 40-te, to okres wojenny, czyli lata stracone jeżeli chodzi o nowinki w modzie.

Tudzież w latach 50-tych tych nowinek jest już całkiem mnóstwo. Kobieta lat 50-tych miała być wybitnie kobieca, z wyeksponowanym biustem oraz podkreślona talią. Przekłada się to na modę na suknie z ogromnymi dekoltami, ściągnięte mocno w talii oraz z dużymi, rozkloszowanymi spódnicami. Jeżeli gra toczy się o bieliznę, to biustonosze z tego czasu były bezwzględne, o miseczkach w kształcie ostrego stożka, a szlagierem stały się biustonosze bez ramiączek, z drutami i wstawkami usztywniającymi.

Bez wątpliwości przemysł bieliźniarski zrewolucjonizowały wynalazki kolejnych włókien sztucznych. Te pierwsze, to nylon, włókna poliamidowe i poliestrowe, występujące pod różnorodnymi nazwami handlowymi w różnych państwach europejskich i w Ameryce. Ich popularność wynikała z tego, iż były relatywnie tanie w produkcji, co przekładało się otwarcie na cenę gotowych wyrobów.

Prócz tego wyjątkowo łatwo poddawały się farbowaniu i drukowaniu, co dawało możliwość proponowania klientkom bogatej gamy barwnej wyrobów. Wytwarzano z nich tkaniny, dzianiny, dżerseje, koronki, a z tego z kolei szyto wszelkie dopuszczalne rodzaje bielizny. Bielizna ta do tego była łatwa do prania oraz konserwacji. Włókna syntetyczne używano również w produkcji bielizny nocnej, jaka od lat pięćdziesiątych zaczęła się różnicować w zależności od wieku kobiet. Powstawały modele nocnej bielizny, a przede wszystkim piżam przeznaczone dla młodzieży.

Dodaj komentarz